Blog

Sila slova, alebo ako si zajac zachránil kožuch.

rabbit-5325832_640
Blog

Sila slova, alebo ako si zajac zachránil kožuch.

Vedieť použiť správne slová v správnej chvíli  na správnom mieste je umenie, ktoré môže dokonca zachrániť život. Netýka sa to len špeciálnych vyjednávačov, psychológov, psychiatrov, prípadne iných profesionálov z oblasti komunikácie. Môže sa to týkať každého z nás!

Pravdepodobne poznáte ten bonmot, že keď nejde o život, ide o h…o! No dobre, ale keď ide o život? Keď oň naozaj ide? Čo potom? Potom by  bolo možno dobré poznať nejaký princíp, ktorý by mohol v takejto situácii pomôcť! Jeden taký princíp pre vás mám.

Nech sa stane čokoľvek, vždy sa snažte komunikovať

Komunikujte, keď máte problém, nehanbite sa! Vyhľadajte pomoc, proste o pomoc, nevzdávajte sa! Klopte! Proste! Hľadajte riešenia! Určite sa niečo stane. Musí sa stať. Pri vyslaní dostatočného počtu signálov príde odozva. Nikdy nepodceňujte silu, ktorou disponujete. Nikdy nepodceňujte silu slova!

Keď musíte nutne niečo veľmi dôležité vyriešiť, keď je pre vás životne potrebná niekoho prítomnosť, keď máte s niekým problém, keď má niekto problém s vami, keď… a  môže to byť ešte tisíc iných vecí. Komunikujte! Rozprávajte sa! Oslovte na svoju podporu ľudí z vášho okolia. Nezaťahujte roletu pred svetom. On aj bez vás ostane na svojom mieste.

Niekedy pár slov spôsobí zázrak

Možno vás teraz napadne, že nie ste bohvie aký rečník, že neviete vyjadriť svoje pocity a myšlienky. Možno vás napadne, že vaše slová nebudú prijate a pochopené. Možno vás napadne, že vás vysmejú a odmietnu.

Nebojte sa toho!

Je veľa ľudí, ktorí si o sebe myslia, že nie sú bohvie akými rečníkmi. Je veľa ľudí, ktorí si myslia, že by nevedeli presne vyjadriť svoje pocity a myšlienky. Je veľa ľudí, ktorí sú si takmer istí, že ich slová nebudú prijaté a pochopené. Je veľa ľudí, ktorí sa boja výsmechu a odmietnutia. Je veľa ľudí, ktorí dýchajú ten istý vzduch ako vy!

Nebojte sa, pochopia vás! Risknite to! Oslovte ich! Zdôverte sa im! Veď čo už môžete stratiť? Iba ak pár slov. Ale ak to nevzdáte, môžete naopak veľa získať. Možno dokonca nový život!

Úsmevné príklady na využitie (nevyužitie) sily slova

A teraz trochu menej vážne. Dva príklady, ktoré demonštrujú využitie, respektíve nevyužitie sily slova. Najskôr príklad negatívny a potom pozitívny, nech môžem na záver tohto príspevku skončiť optimisticky a pevne verím, že aj s úsmevom na vašich perách.

Vtip číslo 1 ( príklad kde sa nevyužila sily slova)

Umrel člen židovskej obce Jákob. Jeho  susedia prišli za rabínom, aby mu zvestovali túto smutnú udalosť. Rabín sa ich pýta :- Ako zomrel náš brat Jákob, čo bolo toho príčinou?

Jákobovi susedia :- Umrel od hladu! Rabín : – To je vylúčené, žiadny člen našej obce nikdy neumrel od hladu.

Jákobovi susedia :- No, tak toto bude prvý prípad, lebo Jákob  naozaj umrel od hladu. Rabín : – Hovorím vám, člen našej obce nemôže umrieť od hladu. Presne mi popíšte, ako sa to stalo!

Jákobovi susedia :- Jákob bol veľmi chudobný, nemal čo jesť, a tak umrel od hladu. Rabín : – A prečo niekoho z vás nepoprosil o jedlo?

Jákobovi susedia :- Viete Rabi, Jakob bol veľmi hrdý človek, nikdy by sa neznížil k tomu, aby prosil o jedlo.

Rabín : – Ahá! Tak je to jasné! Mal som pravdu. Jákob neumrel od hladu, Jákob umrel na HRDOSŤ!

Vtip číslo 2 ( príklad kde sa využila sily slova)

Medveď sa rozhodol, že zožerie niektoré zvieratá v lese. Vytvoril si na to zoznam, informoval o tom vybrané zvieratá, stanovil termíny a začal.

Prvý bol na rade vlk. Vlk prijal túto správu pokorne. Rozlúčil sa s vlčicou, dostavil sa na termín a… bolo po vlkovi Druhý nasledoval jazvec. Zopakoval sa scenár ako u vlka a…bolo po jazvecovi. Takto jeden po druhom končilo v medveďovej tlame jedno zvieratko za druhým. Keď sa priblížil deň, ktorý bol rezervovaný pre zajaca, rozhodol sa zajac konať. Tuho rozmýšľal, hútal i vyhútal.

Zaklopal v predvečer svojho termínu, (práve keď medveď spokojne trávil), na dvere jeho brloha.

Zajac :- Srdečne ťa zdravím, veľký, silný medveď, prišiel som ťa o niečo poprosiť!  Medveď  : – No hovor zajac, čože chceš?

Zajac :- Chcel by som ťa veľmi pekne poprosiť, či by si ma nemohol vyškrtnúť z toho tvojho zoznamu?

Medveď  : – Ale samozrejme zajac, škrtám si ťa! A  zajac veselo odcupkal domov.

 

Ďalšie súvisiace články týkajúce sa komunikácie

Vedieť predať je dôležité!

Dobrá komunikácia zvyšuje šance

Nie vždy budeš počuť ÁNO!

Ako si správne dohodnúť obchodné stretnutia

 

 

 

 

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *