Blog

Vedieť predať je dôležité!

elephant-1598359_640
Blog

Vedieť predať je dôležité!

Istý bohatý podnikateľ si kúpil mláďa slona. Práve sa pásol v jeho záhrade, keď ho zbadal sused odvedľa. Tiež podnikateľ a tiež bohatý podnikateľ.

Bohatí bývajú často susedmi

Bohatí podnikatelia bývajú často susedmi, pretože žijú vo vilových štvrtiach a ich pozemky spolu susedia. Toto bol presne tento prípad. Jeden podnikateľ na jedenej strane plota, druhý na opačnej.

                             

Vráťme sa ale k situácii keď podnikateľ (nazvime ho Norbert) zbadal v susedovej záhrade malého slona. Dosť ho to prekvapilo, hoci na rôzne výstrelky svojho suseda( nazvime ho Róbert) bol už pomerne zvyknutý. Ale slon? Slon v záhrade? Tak takúto atrakciu veru nemal nikto široko ďaleko! Norberta sa zmocnila trochu zvedavosť a dosť silno závisť.

Výhody produktu, výhody sloníka

Zakričal teda na suseda Róberta :”Robo, to čo máš? Vari len nie slona?”. “Ja veru sloníka milý Norbert, úžasného milého malého sloníka”, odpovie s hrdosťou a pýchou v hlase Róbert. Táto veta spôsobila v Norbertovej ješitno-závistlivej pravej komore úplnú búrku. Tváril sa síce ako že nič, no predsa len,…iba tak na pol huby zahlásil : “Predaj mi ho!”

“To nemôžem, deti a žena by mi to nikdy neodpustili! Deti sa s ním úžasne rady hrajú. Stále spolu šantia v bazéne. Sloník na nich tým malým rozkošným chobotíkom strieka vodu, ony sa na tom smejú, od radosti výskajú, proste ho  milujú.

Žene zase pomáha v záhrade a ona si nevie vynachváliť, ako jej uľahčuje prácu s  ťažkými predmetmi. Nie, nie, Norbert, naozaj ti ho nemôžem  predať,” odpovedá čoraz viac nadšený Róbert.

Všetko je vec ponuky a dopytu

A zase tá Norbertova pravá komora :” No tak neblázni Robo, si predsa biznismen. Všetko je to vec ponuky a dopytu! Všetko sa dá kúpiť, všetko sa dá predať! Koľko stál ten sloník?”

 “Stál 10 000 eur”, hovorí tichým hlasom Róbert, :” ale ja ti ho naozaj nemôžem predať!”

No a takto vyzeral nasledujúci dialóg.

Norbert :“Tak ma teraz dobre počúvaj, Róbert, dám ti zaňho dvakrát toľko. Na ruku 20 000 eur.”

Róbert :”Ja neviem, 20 000 eur? Nie, nie, nepokúšaj ma!”

Norbert : “25 000!”

Róbert : “No tak teda dobre! Čo mi len povedia deti a žena? Predané!”

Na tretí deň.

Norbert reve spoza plota na suseda .” Čo si mi to predal za odporné hnusné zviera? ”

Róbert :”Nehovor tak škaredo o sloníkovi!”

Norbert :”Čo by som nehovoril. Iba to žere kadí po celom dvore, deti sa ho boja, je to odporné, hnusné zviera!”

Róbert : “Ešte raz ti hovorím, nehovor tak veľmi škaredo o sloníkovi!”

Norbert :”Ja si o tom odpornom zvierati môžem za tie prachy  hovoriť čo len chcem? A čo to stále melieš dookola, že  nehovor tak škaredo o sloníkovi? Prečo by som o ňom nemohol škaredo hovoriť?”

Róbert : “No pretože keď budeš o sloníkovi tak škaredo hovoriť, potom ho už nikdy nepredáš!”

Vtipy sú výborným príkladom na určitý jav

Mám rád vtipy. Na školeniach ich často používam na dokreslenie nejakého procesu z predaja, alebo komunikácie. No a tento o sloníkovi je jedným z mojich najobľúbenejších. Tak ako si vtipmi pomáham na školeniach, pomáham si nimi (a určite aj naďalej budem) aj pri písaní príspevkov, ako napríklad aj v príspevku Dobrá komunikácia zvyšuje šance

Prečo to spomínam? Na vtipy, rovnako ako na akýkoľvek jav, sa dá pozerať z rôznych zorných uhlov. Určite to poznáte s tým napoly plným alebo napoly prázdnym pohárom. A tak sa dá vnímať aj vtip o sloníkovi. Dá sa v ňom vidieť  zavádzanie klienta a klamlivá reklama, alebo prešibaný postup šikovného obchodníka. Nech je tak, či onak, je to len vtip! Vtip o obchodníkoch a predávaní.

Ako sú často vnímaní ľudia, ktorí predávajú

Poďme k predávaniu. Ľudia, ktorí niečo predávajú, sú spoločnosťou  často vnímaní (jemne napísané) rozporuplne. Tým, že vymieňajú tovar alebo službu za peniaze,  dostávajú  sa do chúlostivých situácií. Jednoducho napísané, chcú za svoj tovar alebo službu peniaze. Vaše peniaze! Ako by povedala Gizka Oňová :”  A to je šokantné!”

Lenže! Vynálezca vymyslí, umelec vytvorí, robotník vyrobí. No a? Odkiaľ sa zoberú peniaze pre vynálezcu, umelca a robotníka? Je to možno neuveriteľné, ale od schopnosti obchodníka predať. Predať to, čo jeden vymyslel, druhý vytvoril a tretí vyrobil.

Preto si veľmi dobre rozmyslite, keď si budete chcieť niekedy kopnúť do obchodníka. Bez neho by výmena tovarov  a služieb za peniaze neexistovala. Možno by ste tie peniaze nemali práve vy! Hoci ste vymysleli, vytvorili a vyrobili…

Ozaj? Nekúpite sloníka?

Päť krokov k podnikaniu, alebo návod pre budúcich kráľov a kráľovné

Má pravdu vedúci, alebo riaditeľ? Rozhodnite sa podnikať!

Ako si správne dohodnúť obchodné stretnutia

Nie vždy budeš počuť ÁNO!

 

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *