Blog

Nie vždy budeš počuť ÁNO!

Tango
Blog

Nie vždy budeš počuť ÁNO!

Smiem prosiť? Kúzelná veta. Keď ju chlapec v správnej chvíli povedal správnemu dievčaťu, mohol si s ňou zatancovať. No a po tanci, tak ako hlása ceduľka na dverách obchodu, potom to už bolo – Otvorené! Buď bolo dohodnuté následné  rande, alebo nie . Napriek po tanečnom snažení – Zatvorené!

Nie som si úplne istý, ale myslím si, že dnes sa už táto veta (najmä medzi mladými) veľmi  nepoužíva.   Aj tak by ju pri výkonnosti dnešných zvukových  aparatúr nebolo  zrejme počuť. Škoda! Smiem prosiť? Je podľa mňa úžasná veta. Tvrdím to preto, lebo skúsenosť s jej používaním  sa mi neskôr  v úplne inej súvislosti  zišla. Táto veta ma totižto niečomu veľmi dôležitému  naučila.

 

 

Prvé oslovovanie klientov

Len si to predstavte. Opýtate sa : “Smiem prosiť?” Zrýchlený tep. Spotené ruky. Podlomené kolená.  Je vám veľmi horúco a ešte viac trápne. Máte strach, že povie nie, máte strach, že povie áno. Najradšej by ste sa videli inde.

No a  takto nejako som sa cítil, keď som oslovoval úplne prvého klienta. A potom ešte zopár ďalších. Znovu zrýchlený tep, znovu spotené ruky, znovu podlomené kolená.  Znovu ten pocit z tanečnej.

Tak ako v tanečnej, aj prvé oslovovanie klientov, bolo pre mňa ťažké. Všetci, ktorí predávate produkt, alebo službu, presne viete, o čom to je. A potom som začal spomínať. Pýtal som sa sám seba. Kedy dievča povedalo skôr áno?  Ktorú a podľa čoho som si vybral? Ako som sa  opýtal?  Ako som pri tom  vyzeral?  Úžasné spomienky. Veta – Smiem prosiť?, respektíve skúsenosti a zážitky s ňou spojené mi začali pomáhať. Už nie v tanečnej ale u klientov. Takmer všetko, čo sa v živote naučíte, môže byť prenosné. A toto bolo.

Musíte urobiť akciu

Keď chcete pri oslovovaní uspieť je výborné pekne sa obliecť, byť učesaný a voňať(odporúča to desať z desiatich mám). Dívať sa spriama, mať  ľahký úsmev, byť frajer  a vedieť, čo povedať(to zase odporúča desať z desiatich otcov). No hlavne, musíte urobiť akciu (to odporúčam ja).

Urobiť akciu aj pod stresom. Požiadať a porosiť o niečo aj napriek tomu, že sa cítite hlúpo a trápne. Nevzdať sa! Ísť do rizika a očakávať sladkú odmenu. A tá príde. Príde tak často, ako často ju k tomu vyzvete!

Smiem prosiť? Smiem! Lebo som sa tak rozhodol a požiadal. A keď povie – NIE! No a? Iba to celé zopakujem niekde inde. Smiem prosiť?  A tak ďalej, a tak ďalej, a tak ďalej….

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *