Blog

Zodpovední sme všetci!

tennis-1381230_1280
Blog

Zodpovední sme všetci!

Očká na dámskych pančuchách, očká v tenisovej sieti. Zaočkovaná Dominika Cibulková. A ešte jeden s ňou!

Mimo poradia, mimo logiku, mimo svedomie.

Ako sa to mohlo stať a kto za to môže? Na tomto mieste sa asi najviac hodia pozmenené slová z divadelnej  klasiky. Niečo je zhnité v štáte slovenskom! Poriadne! Možno my všetci. Dúfam, že nie.

Najjednoduchejšie by bolo morálne odsúdiť túto známu športovkyňu a predhodiť ju davu. Tomu istému, ktorý jej pred tým fandil a povzbudzoval ju. Dav cítiaci hnev býva krutý, neľútostný a často nespravodlivý. Nič by to však nevyriešilo. Absolútne nič!

Myslím si , že jej najväčším trestom bude pamäť nás všetkých. Toto si okrem jej víťazných gemov, setov a zápasov budeme navždy pamätať. Uprednostnila svoj vlastný záujem na úkor ďaleko ohrozenejších a v tej chvíli určite pre nás všetkých potrebnejších ľudí, ako je ona sama! Ak je v nej len kúsok svedomia (a ja verím, že je), už má svoj trest.

Vrátim sa (nie celkom nadšený) do divadla našej reality. Niečo je zhnité v tomto štáte! Fuj! Ako to fungujeme? Ako nám funguje systém? Čo je vlastne našim systémom? Áno Cibulková zlyhala, no ešte viac zlyhal systém. Niekto jej očkovanie umožnil, niekto jej tú vakcínu pichol. Stalo sa to, lebo sa to mohlo stať.

Toto uvedomenie bolí. No ešte viac bolí to, že ju zaočkoval zdravotník(veď kto iný aj). Musel vedieť, čo robí, musel vedieť, že jeho kolegovia, ktorí na očkovanie stále čakajú, dostali aroganciou rovno medzi oči! Čo z toho mal? Čo za to mal? Podpis a tenisovú raketu? Nech do tej rakety nastúpi a vystrelí sa na mesiac! Tam nech rozjíma a spytuje si svedomie…a keď sa vráti, nech začne rýchlo pomáhať!

Teraz si musíme pomôcť všetci. Ešte výstižnejšie by bolo napísať, teraz si musíme odpomôcť všetci. Odpomôcť si od praktík, ktoré sa nám za tie roky dostali pod kožu. V menšej či väčšej miere sme sa naučili fungovať korupčne.

Korupcia je všade okolo nás

Je to všade okolo nás. Úplne všade. Od mandariniek môjho detstva, cez bony mojej mladosti (za bony ste si mohli kúpiť iné veci), až po otrasné fungovanie niektorých inštitúcií mojej dospelosti. Svojím spôsobom sme zodpovední všetci. Nie každý rovnakým dielom, nie každý absolútne. Sú aj výnimky.

Ruku na srdce. Kto sa nepredbehne, keď môže? Kto nevyužije známosť automechanika, politika, lekára či vlekára ? Už aj lyžovať sa dá protekčne. Naučili sme sa takto žiť. „Zorientovali“ sme sa. Prípad neférového postupu známej športovkyne by nás nemal len spravodlivo nahnevať, ale aj nasmerovať k vlastnej zodpovednosti k tomu, čo okolo seba vytvárame.

Učitelia, vychovávatelia, lekári, sestričky, zdravotníci, podnikatelia, obchodníci, robotníci, roľníci, poľovníci, vojaci, technici, herci, speváci, športovci, novinári, maliari, sochári, čašníci, kuchári, sudcovia, prokurátori, šoféri, policajti, colníci, baletky, mažoretky, blondínky, brunetky, politici…

Skrátka, my všetci.

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *