Blog

Dobrá komunikácia zvyšuje šance

sheep-3557445_1920
Blog

Dobrá komunikácia zvyšuje šance

Na tréning komunikácie majú rôzni ľudia rôzne názory. Jedni tréning komunikácie  nadšene vítajú, ďalší  ho úplne ignorujú , no a nájdu sa aj takí, ktorí  ho vyslovene zatracujú. Spravidla  to súvisí s tým, či ku komunikácii s rešpektom pristupujú  alebo ju iba pristupujú. Osobitnú kategóriu tvoria tí, ktorí o nej najmä čítajú a čítajú a čítajú. Keďže sa tejto problematike venujem viac ako dvadsať rokov, stretol som sa už asi  so všetkými možnými  názormi a prístupmi. Napriek tomu ma ešte vždy dokáže niečo prekvapiť .

Istý pán, nazvem ho Nepripravený, sa o tréningu komunikácie vyjadril s veľkým dešpektom. On sa žiadne opičky učiť nebude. Pripravovať  a zveľaďovať svoj komunikačný prejav nemieni, pretože sa chce vyjadrovať  podľa toho, ako sám uzná za vhodné, a tak, ako mu je to prirodzené.  Naučenú a trénovanú komunikáciu považuje za smiešnu, neprirodzenú,  ba až škodlivú.

Je dôležité ako naša komunikácia pôsobí na iných

Zo skúsenosti viem, že ľudia, ktorí takto pristupujúci ku svojej komunikácii, ju spravidla sami chápu ako  úprimnú  a spontánnu. Nad tým, ako ale pôsobí na iných, sa príliš nezamýšľajú. Vyjadrujú to zväčša takto :”Hovorím, ako mi huba narástla. Ja čo na srdci, to na jazyku. Nikomu medové motúzy popod nos ťahať nebudem!” …a podobne.

Keďže som  vyjadrenia  pána Nepripraveného  počul, začal som si jeho komunikáciu viac všímať. Už len z profesionálneho hľadiska ma  zaujímalo, či pán Nepripravený nebude náhodou patriť do  kategórie komunikačne „úprimných a spontánnych“.  Prekonal  všetky moje očakávania!

Pán Nepripravený veľmi často do komunikácie doslova  vletí. Keďže je  pán Nepripravený nepripravený, neskôr niektoré svoje výroky odvoláva. Ešte neskôr, odvoláva to, čo predtým odvolal. Takmer v každom svojom prejave improvizuje.

Nechá sa unášať emóciami a  často svojich oponentov uráža.  Keby len to! On im aj nadáva. Čo na tom – niekedy treba vytiahnuť aj väčší kaliber, len to treba vedieť. Vrcholom jeho umenia je však to, že aj dobrý nápad a dobrú myšlienku podá tak zle, že ich ako dieťa obrus rozstrihá na franforce.

Myslím si, že pán Nepripravený, by mal osloviť trénera komunikácie a mal by tak urobiť rýchlo. Teraz si  možno mnohí  pomyslíte, že robím reklamu sám sebe. Nie, iba žartujem!  Žartujem? Rád žartujem. Mám rád vtipy. Rád ich rozprávam, rád ich počúvam. Jeden k téme.

Bača takto kurizuje  miestnej krásavici: “Zuzka, aké si ty krásne dievča. Tie tvoje nádherné oči, úplne sa v nich strácam. Tie tvoje pery, ako dve sladké maliny. A to tvoje telo, to je telo bohyne!” Zuzka na to :”Ej bača, bača,… to hovoríte iba preto, lebo sa chcete so mnou pomilovať!”  Bača sa so širokým úsmevom nakloní k Zuzke a povie :”Ách Zuzka, ty si nie len krásna, ale aj múdra!

Neviem, ako tento príbeh pokračoval ďalej a či bača uspel vo svojom snažení. Vtip sa skončil. Ak mám však hodnotiť  bačov postup z komunikačného hľadiska, dávam mu u Zuzky  slušnú šancu. A pán  Nepripravený ? Mal by si z baču zobrať príklad a zvýšiť tak svoje  šance.

Podobnosť  postáv v článku so žijúcimi osobami je čisto náhodná. Či?…

O tréningu komunikácie ako aj iných aktivít sa viac dozvieš tu:
Bomby Zdena Cháru, šupy Jaromíra Jágra
Nerád telefonujem, to ale neznamená, že som rád, keď netelefonujem!

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *