Blog

Má pravdu vedúci, alebo riaditeľ? Rozhodnite sa podnikať!

alligator-576481_640
Blog

Má pravdu vedúci, alebo riaditeľ? Rozhodnite sa podnikať!

Niekedy sa musíme rozhodnúť

Sú chvíle v živote človeka, kedy sa musí rozhodnúť. Niekedy úplne zásadne! Presne tak, ako slávny Shakespearov Hamlet. Byť, či nebyť, to je otázka? Poriadne dramatická otázka. Celý život nás sprevádzajú rozhodnutia. A on (náš život a nikoho iného) sa potom vyvíja a “odmeňuje” nás presne podľa toho, ako sme tieto rozhodnutia zvládli. Vedieť sa preto správne rozhodovať by mala byť jedna z najdôležitejších vecí, ktorú by sme mali ovládať. Mali! No ovládame ju?

Rodina a škola nás rozhodovať sa pravdepodobne nenaučili

Pracujme radšej s verziou, že nie, aby sme veľmi nespyšneli. Je veľa dôvodov, prečo je tomu tak! Nikoho z nás to pravdepodobne nikto nikdy  neučil. Samozrejme, ak  nie ste náhodou výnimkou a nepochádzate z úplne neklasickej rodiny alebo ste z nejakého čudného dôvodu prešli diametrálne odlišným modelom školstva ako väčšina z nás! Rodina a škola nás samostatne rozhodovať sa nenaučili. Práve naopak! Rozhodovať sme sa mali vždy podľa niekoho rád a pokynov. Nešpekuluj! Nájdi si stabilné zamestnanie. Veď aj tvoj otec, dedo, strýko…! Istota je guľomet! Drž sa pri zemi! A veľmi podobné výroky, ktoré nám mali určiť náš smer. Smer zamestnanca, ktorý urobí, odrobí a počúva.

Má pravdu vedúci, alebo generálny riaditeľ?

Príde zamestnanec istého podniku za svojím vedúcim. ” Vedúci, chcem sa vás opýtať, môžu byť krokodíly bledúčkoružové?” Vedúci s rozhodným hlasom a sebavedomým postojom: ” Ale kdeže Jano, krokodíly nikdy nebývajú bledúčkoružové!” Zamestnanec to teda skúsi znovu: “Ale šéfe! Fakt nikdy, naozaj nikdy, nebývajú bledúčkoružové?” Vedúci už trochu podráždene: “Jano, dočerta, už som ti raz povedal, krokodíly nikdy, rozumieš nikdy, nebývajú bledúčko ružové. A ozaj, prečo sa pýtaš na takú sprostosť?” Na to Jano so sebavedomým a iskrou v oku: “No,… lebo pán generálny riaditeľ povedal, že krokodíly môžu byť bledúčko ružové.” Vtedy vedúci so stíšeným hlasom a trochu pokrčeným postojom zašepká: “Aha?!  Vieš čo, Janko, áno. Teraz som si spomenul. Niektoré z nich sú naozaj tak trošku do bledúčkoružové.

Rozmýšľali ste niekedy nad tým ísť podnikať?

Rozmýšľali ste niekedy nad tým ísť podnikať? Alebo nad tým práve rozmýšľate? Ja viem, nie je to jednoduché. Zvlášť, keď ste pred tým žiadne závažnejšie rozhodnutie ohľadne svojej kariéry robiť nemuseli. No tohto rozhodnutia sa vôbec báť nemusíte. Žiadny strach! Či sa rozhodnete pre podnikanie alebo zamestnanie, nič sa nedeje. Svet sa nezrúti. Spoločnosť potrebuje rovnako zamestnancov ako podnikateľov. Obidve varianty sú v poriadku. Ide len o to, kde chcete patriť vy!!!  Ak máte dôvod podnikať, alebo ešte lepšie máte dostatok dôvodov podnikať,  dajte sa do toho. Skočte “bungee jumping”! Peniaze prídu, ale neostaňte iba pri nich. Sloboda, čas, nezávislosť. A hlavne. Budujete niečo vlastné ( niečo čo je vaše) a nerobíte na iných. A ešte taký detail. Nikomu nikdy nemusíte tvrdiť, že krokodíly môžu byť bledúčkoružové.

Takto vyzerá skutočný krokodíl a moje ďalšie články

Nerád telefonujem, to ale neznamená, že som rád, keď netelefonujem!

Telefonovanie sa lepšie zvláda dobrou prípravou!

Ako si správne dohodnúť obchodné stretnutia

Nie vždy budeš počuť ÁNO!

Najlepšie ako vieš, najviac ako sa ti dá!

 

Pridajte svoj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *